ANVS positief beoordeeld in externe evaluatie als zelfstandig bestuursorgaan

Het is aannemelijk dat de ANVS doeltreffend en doelmatig is geweest in de periode 2019 tot en met 2023. Dat blijkt uit een evaluatie van de ANVS als zelfstandig bestuursorgaan (zbo). Deze conclusie wil zeggen dat we, voor zover de commissie dat heeft kunnen zien, onze kerntaak effectief en efficiënt hebben uitgevoerd. Zo dragen we bij aan nucleaire veiligheid, stralingsbescherming en beveiliging in Nederland.

Beeld: ©Rijksoverheid

Aanbevelingen voor de toekomst

Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat (IenW) heeft accountantskantoor KPMG de opdracht gegeven om de ANVS te evalueren. KPMG heeft de opdracht samen met onderzoeks- en adviesbureau KWINK groep uitgevoerd. Hun evaluatiecommissie doet aanbevelingen aan de ANVS en IenW, zodat we in de toekomst doeltreffend en doelmatig blijven werken:

  • Heb aandacht voor de langetermijncontext waarin de ANVS opereert en stel een visie op die daar recht aan doet
  • Zorg voor middelen die passen bij de langetermijncontext van nucleaire veiligheid en stralingsbescherming en de omvang van de taken
  • Werk aan het versterken van de samenwerking met IenW
  • Zorg voor meer inzicht in de kosten voor het uitvoeren van de taken om beter het gesprek te kunnen voeren over passende middelen

Een deel van de aanbevelingen gaat over hoe we kunnen ingaan op ontwikkelingen in de nucleaire sector. Uiteindelijk is het doel om het niveau van nucleaire veiligheid hoog te houden. Er ligt namelijk een stevige nucleaire ambitie van de Nederlandse regering. Dat is voor ons land een kantelpunt: van een klein nucleair land in afbouw naar een (middel)groot nucleair land waar de nucleaire sector een grotere rol krijgt.

Eens met de commissie

Wij zijn het op hoofdlijnen eens met de aanbevelingen van de commissie. In onze reactie gaan wij in op de aanbevelingen, en hoe we hiermee aan de slag gaan. Dit doen we in overleg met IenW. De reactie is samen met het evaluatierapport verstuurd naar de Tweede Kamer.

ANVS-bestuurder Annemiek van Bolhuis geeft aan: "Onze sterke onafhankelijkheid brengt ook extra verantwoordelijkheden met zich mee. Extern geëvalueerd worden hoort daarbij en is op basis van de wet verplicht. Het helpt ons om nog scherper te zijn op een doelmatige en doeltreffende invulling van onze verantwoordelijkheden. Daarom gaan we ook van harte aan de slag met de aanbevelingen uit deze evaluatie. Overigens wordt de ANVS ook regelmatig in internationale missies door het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) geaudit."

Wettelijke verplichting

Het IAEA en Euratom schrijven voor dat een aangesloten land een onafhankelijke autoriteit en, alles wat daar bij komt kijken, moet hebben. Dit is in Nederland geïmplementeerd in onder andere de Kernenergiewet. Zo is onze onafhankelijkheid goed geborgd in wetten en regels.

IenW moet vanuit de zbo-kaderwet elke 5 jaar de zbo’s evalueren waarvoor zij verantwoordelijk is. De ANVS is een van die zbo’s. We vallen onder de politieke verantwoordelijkheid van het ministerie van IenW. Maar we zijn wel onafhankelijk in de uitoefening van onze taken, zoals vergunningverlening en toezicht.