Ondernemers die werken met radioactief materiaal moeten er zelf voor zorgen dat dit veilig gebeurt. Zo beschermen ze hun werknemers en leden van de bevolking tegen blootstelling aan ioniserende straling. De ANVS ondersteunt bedrijven hierbij via handreikingen. Daarin leggen we de wettelijke regels uit en geven we praktische tips. Onze nieuwste handreiking gaat over de  beveiliging van radioactieve stoffen (BRAS).

Beveiligen van radioactieve stoffen

Radioactief materiaal zendt ioniserende straling uit. Diefstal, misbruik of sabotage kunnen allemaal leiden tot misbruik of vrijkomen van radioactief materiaal. Daarom moet een organisatie die radioactieve stoffen in beheer heeft, zorgen voor een goede beveiliging. Bedrijven zijn zelf verantwoordelijk om goede beveiligingssystemen en maatregelen in te richten. Als ANVS controleren we of dit op de juiste manier gebeurt.

Internationale aanbevelingen

Deze nieuwe versie van de handreiking beveiliging radioactieve stoffen is een update van eerdere versies uit 2021 en 2013. De belangrijkste reden voor deze update was het rapport van de internationale IAEA IPPAS-missie aan Nederland in 2023. De aanbevelingen uit dat rapport zijn opgenomen in deze handreiking.

Handreikingen zijn aanbevelingen, geen wetgeving

Een handreiking van de ANVS is geen wettelijk voorschrift, maar geeft aan hoe bestaande voorschriften geïmplementeerd kunnen worden. Deze aanbevelingen hebben geen bindend karakter. Een vergunninghouder heeft altijd de mogelijkheid om een andere aanpak te kiezen, als hij of zij kan aantonen dat die aanpak ook voldoet aan de regelgeving.